Minimálně invazivní laproskopické přístupy na urologickém oddělení TN

Minimálně invazivní laproskopické přístupy na urologickém oddělení FTNsP

Laparoskopické výkony jsou dnes rutinní součástí urologické operativy a nejinak je tomu i na našem oddělení. Oproti klasickým operacím jsou tyto výkony pro pacienta mnohem šetnější, umožňují zmenšit poranění (rozuměj řez) břišní stěny při operaci a výrazně urychlují návrat pacienta do běžného aktivního života.
Žhavou novinkou v oblasti laparoskopie jsou v současné době minimálně invazivní přístupy, které se snaží minimalizovat či zcela eliminovat viditelné vstupy do břišní dutiny, výrazně zkrátit pobyt pacienta v nemocnici, optimalizovat dobu pooperační rekonvalescence a tím urychlit návrat k plně aktivnímu životu a v neposlední řadě mají nepřehlédnutelně příznivější kosmetický efekt.

O co jde?
U klasické laparoskopické operace, kdy je potřeba provést zákrok v dutině břišní na konkrétním orgánu (ledviny, močovody, močový měchýř, prostata, spermatické cévy), je vstupováno do dutiny břišní pomocí tzv. portů, což jsou trubičky, přes které je možno zavádět do břicha potřebné nástroje a jimi operovat. Počet těchto portů je různý, většinou 3 – 5. Po ukončení operace je nutné tyto porty odstranit a místa jejich vstupů zašít. V těchto místech poté vznikají jizvy, jejichž délka je menší než u klasické operace, mohou však mít přesto nepříjemný kosmetický efekt a mohou být místy oslabení břišní stěny a inklinovat k vytvoření kýly.
Minimálně invazivní přístup je odlišný v tom, že do dutiny břišní je vstupováno pouze jedním speciálním portem, který je zaváděn v oblasti pupku a všechny nástroje, které jsou při operaci zapotřebí, jsou záváděny pomocí toho jednoho portu. Řez, který je nutný provést, měří pouhých 20mm a při jeho umístění do oblasti pupku, není po zhojení patrna žádná či pouze minimální jizva. Ideální funkční a kosmetický efekt je tedy zcela zřejmý.

Na našem pracovišti je tento přístup rutinně užíván při laparokopických resekcích spermatických cév při terapii varikokély (rozšířených žilních pletení v oblasti šourku).

V případě zájmu o tento druh výkonu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám podáme potřebné informace a sdělíme, zda by tento přístup byl vhodný i u Vás.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.