Celkem 14 odložených dětí v roce 2019 opustilo brány porodnice TN. Na cestě novým životem jim pomáhá tzv. Kufřík vzpomínek v rámci projektu „Život v kufříku“

28.11.2019

Život v kufříku, to je název projektu Nadačního fondu LA VIDA LOCA, který je zaměřen na odložené děti mířící do adopce nebo náhradní rodinné péče. Na cestě novým životem je doprovází tzv. „kufřík vzpomínek“, který jim pomáhá neztratit jejich vlastní identitu a připomíná jim první krůčky strávené v porodnici. Součástí vybavení kufříku je např. první dětská výbavička či oblíbená hračka, fotoalbum, památníček nebo porodní náramky či osobní vzkazy a přání od zdravotních sester, které se o ně v porodnici staraly. Miminko poté putuje do adoptivní či náhradní rodiny, která jim kufřík postupně doplňuje o další osobní věci.

TN je do projektu zapojena již od roku 2016, kdy se stala teprve druhou nemocnicí v ČR, která ho aktivně podpořila. V roce 2019 se v TN narodilo celkem 14 odložených dětí, které posléze byly předány do pěstounské či adoptivní péče.

Novorozenecké oddělení v TN převzalo v úterý 26. listopadu opět několik kufříků vzpomínek v celkové hodnotě 30 tisíc Kč na celý rok dopředu, které věnovalo Koučink Centrum. Oddělení zastupoval jeho primář doc. MUDr. Jan Janota společně s vrchní sestrou Janou Kudláčkovou a staniční sestrou Janou Drnkovou, která se stala „koordinátorkou“ projektu „Život v kufříku“ v TN.

„Jsem velice ráda, že takový projekt u nás funguje, protože ty malé dětičky si to zaslouží. Víte, miminka ve fungující rodině to mají jednodušší. Rodiče svému dítěti už od narození vytváří vzpomínky tím, že ho fotí, kupují mu první hračky, oblečení atd. O tyto zážitky jsou ta odložená miminka ochuzena. Dříve tyto děti odcházely z porodnice jen s propouštěcí zprávou. A díky projektu Život v kufříku se jim alespoň tímto způsobem snažíme část toho vynahradit,“ řekla Jana Drnková, staniční sestra Novorozeneckého oddělení v TN.

„Vzpomínky jsou důležité pro každého z nás. Dávají nám pocit bezpečí a jistoty, důvěru v sebe a okolní svět a také nám pomáhají si uvědomovat svou životní cestu. Děti vyrůstající mimo své biologické rodiny tyto vzpomínky nemají a tudíž jim chybí základní orientace v životě. Kdo jsem a kam směřuji? I díky našemu kufříku a společné práci se zdravotníky z celé ČR můžeme těmto dětem pomoci. Uchováváme jejich vzpomínky stejně jako by to dělali jejich biologické mámy“, dodala Iva Říhová, zakladatelka nadačního fondu La Vida Loca.

Součástí programu byla i účast Koučink Centra (1 na trhu koučování v ČR), zastoupené výkonnou ředitelkou, Lenkou Zelingrovou. Koučink Centrum se tak stalo teprve druhým takovým dárcem, které tímto způsobem podpořilo a „adoptovalo“ porodnici v ČR, tj. TN. Ostatní nemocnice jsou do projektu zapojeny díky více dárcům a sponzorům. Koučink Centrum rovněž do kufříků poprvé přidalo také časově neomezené vouchery na koučování pro děti, které kufřík obdrží, který mohou využít i budoucí pěstouni či adoptivní rodiče.

„V Thomayerově porodnici jsem před 4 lety rodila a byla jsem obklopena úžasnými lidmi a skvělou péčí, proto jsem si pro podporu vybrala právě tuto porodnici. A projekt Život v kufříku mne nadchnul, protože vizí společnosti Koučink Centrum je, aby člověk, který potřebuje překonat životní překážky na ně nebyl sám a žil kvalitní a spokojený život.“ řekla Lenka Zelingrová, výkonná ředitelka Koučink Centra.

Kufřík vzpomínek pomáhá dětem najít nejen jejich vlastní identitu, ale má jim též připomínat, že tu byly sestřičky, lékaři a adoptivní rodiče, kteří se o ně s láskou starali a měli je rádi.

Vedení TN děkuje Nadačnímu fondu LA VIDA LOCA za jejich velice užitečný projekt, který pomáhá odloženým dětem na jejich cestě životem. Poděkování patří také sestřičkám a lékařům z Novorozeneckého oddělení, kteří se o tyto děti starají.

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.