Články

Akční nabídka naší lékárny
07.06.2016

Naše lékárna opět nabízí produkty v akci, která platí od 8. 6. do 31. 7. 2016 nebo do vyprodání zásob.

Naše lékárna opět nabízí produkty v akci, která platí od 8. 6. do 31. 7. 2016 nebo do vyprodání zásob.

Akční leták ZDE. (.pdf)

Upozornění - Rekonstrukce pavilonu A2
02.06.2016

V Thomayerově nemocnici právě prochází rekonstrukcí pavilon A2.

V Thomayerově nemocnici právě prochází rekonstrukcí pavilon A2. Na období stavebních prací byly z tohoto pavilonu přemístěny následující oddělení naší nemocnice:

 

Centrální odběrové místo – nově v přízemí pavilonu A1.

Revmatologické ambulance – nově v přízemí pavilonu A1.

Rehabilitace – nově v přízemí a v 1. patře pavilonu A1.

Lůžková část oddělení Revmatologie a rehabilitace – nově v pavilonu G3, 1. patro – jih.

Děkujeme za pochopení !

5. výročí Naší kavárny
26.05.2016

Naše kavárna v letošním roce oslavila již 5. výročí svého vzniku, a to jsme nemohli nechat bez povšimnutí. Ve středu 11. května proběhla v Naší kavárně vernisáž dětí ze SZUŠ na téma Zdraví a nemoc, taneční a hudební vystoupení.

Naše kavárna v letošním roce oslavila již 5. výročí svého vzniku, a to jsme nemohli nechat bez povšimnutí. Ve středu 11. května proběhla v Naší kavárně vernisáž dětí ze SZUŠ na téma Zdraví a nemoc, taneční a hudební vystoupení.

Vernisáž obrázků ze SZUŠ Music Art zaměřená na téma "Zdraví a nemoc" pomohla připravit paní Veronika Stojanovová s dětmi, kterým tímto moc děkujeme. Obrázky dětí jsou krásné a následně byly v kavárně vystaveny až do 22. 5. 2016.

Úvodního slova se ujali: pan ředitel Thomayerovy nemocnice - doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.; ředitelka Lékořice z. s. - Mgr. Irena Ondrušová, B.A a manažer Naší kavárny Bc. Oldřich Široký. Jejich proslovy byly plné vřelých slov a díků.

Kulturní vložkou tohoto odpoledne bylo úžasné taneční vystoupení skupiny Přecedance, která se zformovala ze souboru M. K. Dance, kde vystupují i naše koordinátorky dobrovolníků z FNKV PhDr. Martina Krynská a Bc. Barbora Housková. Nechybělo ani hudební zpestření v režii Thomayo Melody Quartet složeného z doktorů z Thomayerovy nemocnice MUDr. Jindřicha Fialy, MUDr. Jiřího Vejmelky, MUDr. Kateřiny Fialové, MUDr. a Petra Polidara. Komorní těleso Thomayo Melody Quartet (*2015) vzniklo rozšířením původního Internisticko - neurologického dua Thomayerovy nemocnice, které bylo založeno již v roce 2013. Celému komornímu tělesu děkujeme za krásné hudební přání!

Naší kavárně popřálo k výročí vedení Thomayerovy nemocnice a spolku Lékořice, koordinátorky dobrovolnických programů z jednotlivých nemocnic, donátoři a přátelé, kteří kavárnu podporují. Součástí setkání bylo i malé pohoštění v podobě slaných i sladkých pochoutek, které příjemně doladilo společně strávené chvíle.

Ještě jednou nám dovolte poděkovat Vám všem, kteří Naši kavárnu podporujete, a budeme se těšit na další příjemná setkání nad šálkem výborné kávy! Speciální poděkování věnujeme společnosti Provident, která celou akci finančně podpořila.

V Thomayerově nemocnici bylo odhaleno další pražské veřejné piáno
18.05.2016

Thomayerova nemocnice se stane dalším místem, kde si budou moci lidé zahrát na veřejné piáno.

Thomayerova nemocnice se stane dalším místem, kde si budou moci lidé zahrát na veřejné piáno.

Stane se tak ve spolupráci se spolkem Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy. Slavnostního odhalení se zúčastnil také světoznámý kytarista a profesor pražské AMU Štěpán Rak. Při odhalování zahrál své známé kytarové fanfáry. Přítomna byla také hlavní sestra ČR Alice Strnadová z Ministerstva zdravotnictví ČR. Nechyběla ani dárkyně, paní Eva Růžková z Prahy, která vyslyšela výzvu Thomayerovy nemocnice v Českém rozhlase Dvojce a ochotně nám svůj nepotřebný nástroj nabídla.

Piáno je v nemocnici umístěno přímo v centrálním parku za hlavní budovou, u pavilonu C. „Místo jsme zvolili tak, aby bylo piáno dobře slyšet v co možná největším počtu našich pavilonů. Je určeno jak pacientům, tak veřejnosti, ale v neposlední řadě i našemu personálu. Zvažujeme, že bude využito také při terapiích,“ říká mluvčí Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura. 

„Spolupráce s nemocnicemi je něco do čeho bychom se v budoucnu rádi pustili. Park, kam chodí pacienti a návštěvy je další veřejný prostor, kde mohou věci jako piáno nebo šachy udělat radost, pacienti se mohou potkávat, když se půjdou projít, mohou se seznámit a nepříjemný zážitek z nemocnice tak třeba proměnit v něco lepšího a pozitivního. Bylo by skvělé, kdyby Thomayerova nemocnice zafungovala jako takový pozitivní příklad toho, co všechno se dá v areálu nemocnice podnikat,“ okomentoval umístění piána v Thomayerově nemocnici kavárník Ondřej Kobza.

Spolek Piána na ulici se dlouhodobě věnuje oživení veřejného prostoru v Praze i celé České republice. Veřejná piána jsou dnes již v padesáti městech v ČR a šachové stolky ve více než dvaceti. Oblíbený je také jukebox, ze kterého se místo hudby line poesie v autorském přednesu. Básně z něj si dnes můžete poslechnout v Praze, Mariánských lázních, Kievě, Moskvě a Londýně. „Jsme rádi, že jsme mohli k tomuto projektu přispět tím, že jsme piáno umístili v naší nemocnici,“ řekl ředitel Thomayerovy nemocnice doc. Zdeněk Beneš.

foto: Štěpán Rak hrající, Ondřej Kobza odhalující. Přihlíží ředitel nemocnice doc. Zdeněk Beneš

Thomayerova nemocnice se dnes zapojila do projektu Život v kufříku
17.05.2016

Novorozenecké oddělení naší nemocnice se dnes připojilo k projektu, který má pomoci dětem, jdoucím do náhradní péče.

Novorozenecké oddělení naší nemocnice se dnes připojilo k projektu, který má pomoci dětem, jdoucím do náhradní péče.

Zhruba 500 dětí ročně míří z porodnice do pěstounské péče či dětských center. Téměř vždy jsou informace spojené s jejich příchodem na svět zcela zapomenuty. Právě toto chce napravit Nadační fond La Vida Loca svým celorepublikovým projektem - Život v kufříku. Dnes se do něj slavnostně zapojilo i Novorozenecké oddělení Thomayerovy nemocnice. Záštitu nad projektem převzal poslanec Parlamentu ČR Martin Plíšek, který byl slavnostnímu předání také přítomen.

„V kufříku budou děti mít jako upomínku na své narození řadu věcí, jako je například památníček s první fotografií miminka, otisky ručiček a také osobním přáním do života od zdravotních sestřiček,“ řekla Martina Wojtylová Opava z Nadačního fondu La Vida Loca. V kufříku děti kromě památníku s fotografií a údaji o porodu také aktuální výtisk novin ze dne narození, fotografii porodnice a lékařského týmu, který mu pomohl na svět. „Nadační fond La Vida Loca spolupracuje také s domovy s pečovatelskou službou po celé České republice, jejichž výrobky, jako pletené čepičky nebo botičky, jsou v kufříku také. Nechybí ani první hračka, kojenecká láhev a dudlík,“ říká Martina Wojtylová Opava.

„V Thomayerově nemocnici je dětí, které odcházejí do náhradní péče, zhruba dvacet ročně. Jsme moc rádi, že nás Nadační fond La Vida Loca oslovil a že jsme se stali součástí tohoto krásného a záslužného projektu,“ říká ředitel Thomayerovy nemocnice doc. Zdeněk Beneš.

Novorozenecké oddělení Thomayerovy nemocnice už využívá nové moderní přístroje
01.04.2016

Díky charitativnímu projektu 5.000.000 Kč pro dětský úsměv, který každoročně pořádá síť drogerií parfumerií ROSSMANN ve spolupráci s Nadací Naše dítě, se loni podařilo vybrat celkem 5 228 582 korun. Tyto peníze už pomáhají na potřebných místech. Jedním z nich je i Novorozenecké oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, která od projektu získala centrální monitorovací systém s monitory životních funkcí a ventilátor na podporu dýchání novorozenců.

Díky charitativnímu projektu 5.000.000 Kč pro dětský úsměv, který každoročně pořádá síť drogerií parfumerií ROSSMANN ve spolupráci s Nadací Naše dítě, se loni podařilo vybrat celkem 5 228 582 korun. Tyto peníze už pomáhají na potřebných místech. Jedním z nich je i Novorozenecké oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, která od projektu získala centrální monitorovací systém s monitory životních funkcí a ventilátor na podporu dýchání novorozenců.

Díky získaným finančním prostředkům z 6. ročníku charitativní kampaně 5.000.000 Kč pro dětský úsměv mohla Thomayerova nemocnice nakoupit moderní přístroje, které usnadní a zlepší péči o malé pacienty. Monitorovací systém určený pro oddělení JIP poskytne klinickým pracovníkům přesná data o pacientech přímo na monitorovací centrále. Celkem bylo těmito monitory vybaveno 6 novorozeneckých lůžek. Další ze zakoupených přístrojů, ventilátor na podporu dýchání novorozenců, zajistí jemnou a efektivní neinvazivní podporu dýchání miminek.

„Protože naše oddělení poskytuje celý rozsah neonatální intenzivní péče, a to včetně resuscitací novorozenců od 30. týdne těhotenství, všechny nové přístroje nám velmi usnadní a zkvalitní práci. Miminka budou více pod dohledem a nový ventilátor lépe vyhovuje potřebám malých pacientů,“ uvádí Jan Janota, primář Novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice.

„Všechny tyto moderní přístroje bychom Thomayerově nemocnici nemohli dát nebýt našich skvělých zákazníků, díky kterým se nám v minulém ročníku našeho charitativního projektu opět podařilo vytěžit celkem 5 228 582 korun. Velmi si jich vážíme a doufáme, že se nám podaří vyčarovat úsměvy na dětských tvářích i v dalším ročníku, který nás opět čeká letos v září,“ říká jednatel společnosti ROSSMANN Vladimír Mikel.

S výtěžkem a jeho uplatněním je spokojená i zakladatelka a ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, která dodává: „To nejhorší, co můžete na světě vidět, je nemocné dítě. Jsem proto nesmírně ráda, že se díky projektu 5.000.000 Kč pro dětský úsměv podařilo nakoupit mnoho užitečných přístrojů pro české nemocnice, díky kterým je péče o nemocné děti zkvalitněna.“

Každoroční charitativní projekt 5.000.000 Kč pro dětský úsměv se uskutečnil v září 2015 ve všech prodejnách drogerie parfumerie ROSSMANN. Výtěžek ve výši 5 228 582 korun navýšil celkovou finanční částku, kterou se v rámci všech šesti ročníků podařilo vybrat, na hodnotu 36 028 148 korun.

Setkání vedení TN s významnými sponzory
04.03.2016

První březnovou středu se v Naší kavárně Thomayerovy nemocnice uskutečnilo neformální setkání ředitele nemocnice doc. MUDr. Zdeňka Beneše, CSc., a náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Mgr. Jaroslavy Mrkvičkové, MBA, s významnými sponzory našeho zdravotnického zařízení.

První březnovou středu se v Naší kavárně Thomayerovy nemocnice uskutečnilo neformální setkání ředitele nemocnice doc. MUDr. Zdeňka Beneše, CSc., a náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Mgr. Jaroslavy Mrkvičkové, MBA, s významnými sponzory našeho zdravotnického zařízení.

„Všem z vás patří velké poděkování a moc si vašich příspěvků vážíme,“ řekl zástupcům sponzorů v úvodu setkání ředitel nemocnice s tím, že hovoří nejen za zaměstnance, ale hlavně za pacienty Thomayerovy nemocnice. Setkání se zúčastnili například zástupci z pražského magistrátu a městských částí Praha 4 a 12, dále zástupci obce Průhonice, Nadace ČEZ, Nadace Naše dítě, zastoupen byl i státní podnik Řízení letového provozu ČR či zástupci soukromých společností Dietrich Klima, Caleum nebo VS-EKOPRAG.

Seznam všech sponzorů je k dispozici na webových stránkách Thomayerovy nemocnice.

Čeští vědci zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze podávání léků bez následků dočasně přerušit
26.02.2016

Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., zjistil, že pacienti podstupující biologickou léčbu zhoubného nádoru ledvin ji mohou dočasně bez následků vysadit.

Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., zjistil, že pacienti podstupující biologickou léčbu zhoubného nádoru ledvin ji mohou dočasně bez následků vysadit.

„Ověřili jsme, že u nemocných, kteří léčbu na čas přeruší, se nemoc chová stejně jako u těch, kteří v léčení pokračují. Je to zásadní objev, protože jsme dosud nevěděli, zda se během této pauzy v podávání léků nádor znovu nezvětší,“ uvedl hlavní řešitel projektu přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D. Závěry této studie lze podle něj ihned aplikovat v klinické praxi. Výsledky vědci publikovali v prestižním časopisu European Urology.

Česká republika zaujímá první místo na světě jak ve výskytu zhoubného nádoru ledvin, tak i v úmrtnosti na toto onemocnění. Podle posledních údajů je ročně zjištěno u více než 3000 lidí.

„V současné době jde o nejrozsáhlejší světovou práci zabývající se touto otázkou. Využití jejích závěrů v praxi může mít nejen pozitivní vliv na kvalitu života pacienta, ale také přinést do zdravotnického systému nemalé úspory,“ řekl děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Při biologické, tedy cílené léčbě nádorů se nemocným podávají léky blokující určité buněčné dráhy důležité pro růst a množení nádorových buněk. Až na velmi málo výjimek však tento postup nevede k úplnému uzdravení pacientů, nýbrž pouze k zastavení růstu nebo zmenšení nádorových ložisek. Proto je nutné v léčbě pokračovat dlouhodobě. „Biologická léčba nádorů ledvin, jíž se věnujeme, je však spojena s častými nežádoucími účinky, jako jsou průjmy, vyrážka či nechutenství. Dlouhodobé podávání těchto léků tedy výrazně snižuje kvalitu života nemocných,“ uvedl doc. Büchler. Navíc je léčba drahá – představuje 80 až 100.000 korun měsíčně na jednoho pacienta.

Tým měl k dispozici jednu z největších světových databází pacientů s nádory ledvin léčených biologickou léčbou – českou databázi RENIS. Vědci vycházeli z anonymizovaných údajů o více než 2800 pacientech léčených cílenou léčbou pro zhoubný ledvinový nádor s metastázami. Zjistili, že zhruba u stovky nemocných nádor během léčby úplně vymizel, přičemž polovina z nich patřila do skupiny pacientů, kteří léčbu přerušili. Průměrná délka přestávky v léčbě přesáhla dva roky.

Docent Büchler uvedl, že nyní probíhají jednání o optimální léčbě pacientů v případě, že by se nemoc po pauze v léčení vrátila. „Naším cílem je vyjednat opětovnou úhradu léku, který tak dobře zabral na začátku léčby, a to je v současnosti často problém,“ dodal.

Zdroj: 1. LF UK

O 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je největší z českých lékařských fakult – navštěvuje ji přes 4500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství, kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů.
Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze, Fakultní nemocnicí v Motole v Praze, Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze, Thomayerovou nemocnicí v Praze, Nemocnicí Na Bulovce v Praze i v dalších mezioborových centrech.

1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.

Setkání pneumologů a pneumochirurgů
09.02.2016

III. kongres České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, který je současně XXI. Setkáním pneumologů a V. společným setkáním pneumologů a pneumochirurgů a XIII. Tománkovým dnem...

III. kongres České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, který je současně XXI. Setkáním pneumologů a V. společným setkáním pneumologů a pneumochirurgů a XIII. Tománkovým dnem bronchologie pořádá Česká pneumologická a ftizeologická spolecnost ČLS JEP 2. - 4. června 2016 v hotelu Diplomat.

Bližší informace naleznete zde. (.pdf)

Evropský projekt 'Společně'
03.02.2016

Evropský projekt 'Společně', na kterém se Thomayerova nemocnice podílí, má u maminek velmi pozitivní ohlas.Pilotní fáze projektu Společně, která probíhá od poloviny loňského listopadu, ukázala, že se těhotné a kojící maminky mají...

Evropský projekt 'Společně', na kterém se Thomayerova nemocnice podílí, má u maminek velmi pozitivní ohlas.

Pilotní fáze projektu Společně, která probíhá od poloviny loňského listopadu, ukázala, že se těhotné a kojící maminky mají zájem o období před a po porodu dozvědět co nejvíce a prospět tak jak sobě, tak svým potomkům. „Pro zájemkyně je k dispozici speciální cvičení a besedy o výživě,“ říká nutriční terapeutka a zároveň koordinátorka projektu pro Českou republiku Mgr. Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice.

Thomayerova nemocnice, která se za Českou republiku projektu zhostila, jej částečně provázala i se svými dosavadními aktivitami v rámci předporodních a poporodních kurzů, které mají v nemocnici již letitou tradici. „Nově bylo do stávajících kurzů nemocnice vloženo i téma výživy, o které mají maminky evidentně také zájem,“ vysvětluje Mgr. Jitka Tomešová. Ta v dohledné době pro maminky chystá například také moderované nakupování s nutriční terapeutkou a rovněž lekce zdravého vaření. „Podle průzkumů, které v rámci projektu probíhají, se ukázalo, že se maminky musí dozvědět více o tom, jak svým vlastním životním stylem a životosprávou v období těhotenství ovlivňují zdraví dítěte prakticky na celý jeho život,“ říká Mgr. Tomešová.

Maminky, které mají o aktivity projektu Společně zájem, se do něj mohou přihlásit až do června tohoto roku. Veškeré aktivity jsou pro ně zdarma. Více informací naleznou na webových stránkách projektu nebo na jeho facebookovém profilu.

Projekt Společně je financován z fondů EU a je zaměřen na vzdělávání ve výživě a životním stylu těhotných a kojících maminek. Probíhá v několika městech po celé Evropě, například britském Manchesteru, Odense a Koldingu v Dánsku, v bulharské Varně anebo v Murcii ve Španělsku. Tým v každém státě tvoří porodní asistentky, zdravotní sestry, lékaři, nutriční terapeuti nebo sociální pracovníci. Zvláštní pozornost klade zadavatel na maminky ze sociálně znevýhodněných skupin. Jak již bylo zmíněno, veškeré aktivity jsou v rámci pilotního projektu poskytovány maminkám zdarma.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.