Články

Půjčovna kompenzačních pomůcek bude v době od 29.6. do 18.7.2012 mimo provoz
28.06.2012
Děkuje za pochopení

Děkuje za pochopení

Thomayerova nemocnice se připojuje ke Světovému dni spirometrie
21.06.2012
U příležitosti Světového dne spirometrie je všem zájemcům otevřena Pneumologická klinika 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, kde si ve středu 27. června od 7 do 19 hodin mohou nechat vyšetřit základní funkci plic. Dozví se, zda u...

U příležitosti Světového dne spirometrie je všem zájemcům otevřena Pneumologická klinika 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, kde si ve středu 27. června od 7 do 19 hodin mohou nechat vyšetřit základní funkci plic. Dozví se, zda u nich není podezření například na astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Spirometrie je vyšetření, při kterém lékař testuje, kolik vzduchu jsou schopny plíce pojmout a jak rychle jsou schopny se vyprázdnit, jinými slovy, jsou-li plíce dostatečně pružné a jsou-li průdušky dostatečně široké. Jedná se tedy o vyšetření, při kterém se hodnotí mechanická funkce plic jako ventilační pumpy, která zajišťuje přísun vzduchu k plicním sklípkům. Abnormální výsledek testu se označuje jako ventilační porucha, kterých může být několik typů. Ty jsou pak obvykle příznačné pro určité skupiny plicních nemocí. Jde o jednu ze základních vyšetřovacích metod, která může odhalit plicní onemocnění už v samém počátku. Vyšetření se provádí pomocí spirometru, přístroje, který zaznamená proudění vzduchu v úrovni pacientových úst a znázorňuje rychlost a množství vzduchu, který se dostane do plic a zpět ven. Spirometrie je nenáročné, neinvazivní vyšetření, které však vyžaduje spolupráci pacienta. V případě, že je zjištěna ventilační porucha, pacient je dále podrobněji vyšetřen.
Spirometrie je obvykle prováděna při podezření na onemocnění plic, v některých případech (CHOPN) přímo ke stanovení diagnózy, dále ke sledování účinku léčby plicních onemocnění, hodnocení jejich progrese a prognózy. „Spirometrii ale doporučujeme i kuřákům, alergikům nebo lidem s dlouhodobým kašlem“, říká primářka Pneumologické kliniky doc. Martina Vašáková. Spirometrie se dále využívá k objasnění příčiny dušností, hodnocení invalidity, ale i pro určení rizika komplikací před hrudními či velkými břišními operacemi. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně jednoduchou metodu, využívá se často jako vyhledávací (screeningová) metoda a k epidemiologickým účelům. Den spirometrie má sloužit k vyhledání případných plicních nemocí, a to zejména u kuřáků, kteří mají vysoké riziko vývoje CHOPN, ale i těch, kteří pociťují dechové obtíže ve spojení s fyzickou zátěží, obvykle při běžných denních aktivitách. „Pneumologická klinika 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice patří k nejlepším pracovištím v ČR v oboru a disponuje moderní Laboratoří plicních funkcí. Jen pro představu, spirometrických vyšetření se zde každoročně provede mezi 20 a 30 tisíci“, uzavírá vedoucí lékař JIP MUDr. Jan Chlumský.

 

Literární soutěž "Příběhy z cukru"
18.06.2012
O čem soutěž je, prozrazuje samotné motto soutěže: „Pošlete nám nejdojemnější, nejveselejší, nejdramatičtější, nejstrašidelnější, nejnapínavější, zkrátka nej… příběh nebo povídku o životě s cukrovkou a staňte se spoluautory...

O čem soutěž je, prozrazuje samotné motto soutěže: „Pošlete nám nejdojemnější, nejveselejší, nejdramatičtější, nejstrašidelnější, nejnapínavější, zkrátka nej… příběh nebo povídku o životě s cukrovkou a staňte se spoluautory stejnojmenné knihy „Příběhy z cukru“.
Autorem příběhu nemusí být sám diabetik. Soutěž začala 5. června 2012 a potrvá až do 10. října 2012, kdy bude ukončeno zasílání soutěžních příspěvků. Poté odborná porota, v jejímž čele zasednou dva známí spisovatelé Rudolf Křesťan a Ondřej Neff, vybere 10 nejlepších autorů, kteří se stanou spoluautory stejnojmenné e- knihy „Příběhy z cukru“. Jedenáctého vítěze pak určí hlasování čtenářů na portálech www.rok1.cz
a www.doma.cz.
Na všech 11 nejlepších „autorů/autorek příběhů o cukrovce“ čeká atraktivní cena v podobě e-čtečky eReading.cz a dárkový balíček od společnosti Tesco. Všichni zájemci se mohou do soutěže přihlásit na www.rok1.cz.
Literární soutěž je součástí dlouhodobé vzdělávací kampaně, kterou Diabetická asociace České republiky (DAČR) realizuje v ČR směrem k pacientům i odborné veřejnosti. Cílem soutěže je přiblížit české veřejnosti život s cukrovkou jiným způsobem než doposud, pozitivním, ale současně varujícím způsobem upozornit na nebezpečí diabetu, jeho důsledky a vliv na kvalitu života jednotlivce i společnosti.

Podrobnosti k soutěži naleznete na stránkách projektu www.rok1.cz

Pomáhat a léčit - dětský den v Thomayerově nemocnici
08.06.2012
Ve středu 30. května se v Thomayerově nemocnici konalo velké pozdvižení. Zdravotníci, medici, Policie ČR, Hasičský sbor Prahy 4 a další spolupracující organizace připravili pro děti ze základních a mateřských škol bohatý...

Ve středu 30. května se v Thomayerově nemocnici konalo velké pozdvižení. Zdravotníci, medici, Policie ČR, Hasičský sbor Prahy 4 a další spolupracující organizace připravili pro děti ze základních a mateřských škol bohatý poznávací i zábavný program.
Připraveny byly dva okruhy. První nabídl ukázky práce hasičů a policie, stan s předvedením urgentní medicíny, další stanoviště připravily Pediatrická klinika, Plicní klinika, lékárna a Centrum pro vzdělávání a vědu. Tento program zpestřily ukázky amerického fotbalu v podání pražského týmu Black Hawks, míchání koktejlů s Ondřejem Slaninou a skákací hrad.

Druhý okruh vedl přes oddělené dětské psychiatrie a dětské neurologie. Velkým zážitkem pro děti byla i návštěva podzemní nemocnice a zábavné soutěže pořádané sdružením GE Volunteers. Pro nejmenší děti byl připravený projekt Nemocnice pro medvídky.
Stranou nezůstaly ani děti, které jsou hospitalizované, a jejich stav nedovolil, aby se účastnily venkovního programu. Pobyt v nemocnici jim zpestřilo divadelní představení sdružení Loutky v nemocnici, malování barvami na obličej a návštěva dobrovolníků s dárky.

Do nemocnice přišlo na 620 zdravých dětí a věříme, že si tentokrát odnášely samé příjemné zážitky:-)

Děkujeme partnerům akce a spolupracujícím organizacím:

Generální partner GE Volunteers

Ondřej Slanina a Chateu st. Havel
Martina Poustecká
Loutky v nemocnicích
CHIRŠ
IFMSA – organizace mediků
ARAMARK
Black Hawks
Policie ČR
Hasičský sbor Prahy 4
Eurest
Billa
RENTS s.r.o.
Naše kavárna
Baxter
Dobrovolníci DC Lékořice

Více fotografií z Dětského dne najdete na www.lekorice.com

Uzavření lékárny - výdej pro veřejnost 8.6.2012
05.06.2012
V pátek dne 8. června  2012 bude z technických důvodů od 22:00 hod do cca 24.00 hod uzavřena výdejna léků pro veřejnost.

V pátek dne 8. června  2012 bude z technických důvodů od 22:00 hod do cca 24.00 hod uzavřena výdejna léků pro veřejnost.

Děkujeme za pochopení

Nadační fond Porozumění, dobrovolníci z firmy MERO ČR, a. s. a firma PLASTIA s. r. o. pomáhali na Klinice dětské chirurgie a traumatologie TN
11.05.2012
10.5.2012 dva mužští zaměstnanci z firmy MERO ČR, a. s. pomáhali s natíráním mříží na okně a na dveřích kliniky dětské chirurgie a traumatologie.

10.5.2012 dva mužští zaměstnanci z firmy MERO ČR, a. s. pomáhali s natíráním mříží na okně a na dveřích kliniky dětské chirurgie a traumatologie.

Žena – dobrovolnice z této firmy mezitím zasázela pelargónie do truhlíků. Ty byly poté umístěny na okenní parapety této kliniky. Samozavlažovací truhlíky poskytla firma PLASTIA s. r. o.  Věříme, že až pelargonie rozkvetou, budou se všichni – zdravotníci, pacienti, návštěvy – cítit na klinice daleko příjemněji.

Zaměstnancům – dobrovolníkům firmy MERO ČR, a. s. děkujeme za jejich pomoc se zútulňováním nemocničního prostředí. Firmě PLASTIA s. r. o. děkujeme za dar ve formě truhlíků. Velmi si pomoci obou firem vážíme!

Upozornění pro dárce krve
30.04.2012
7.5.2012 nebude trasfúzní oddělení Thomayerovy nemocnice odebírat krev.

7.5.2012 nebude trasfúzní oddělení Thomayerovy nemocnice odebírat krev.

Děkujeme za pochopení

Nadační fond Porozumění a dobrovolníci z firmy MERO ČR, a. s. opět pomáhali v Thomayerově nemocnici, tentokrát v Dětském centru
28.04.2012
V pátek 27.4.2012 zaměstnanci (9 lidí) firmy MERO ČR, a. s. pomáhali v rámci projektu firemního dobrovolnictví na oddělení C Dětského centra. Zde uklízeli po řemeslnících, myli okna, stěhovali nábytek a připravovali oddělení na...

V pátek 27.4.2012 zaměstnanci (9 lidí) firmy MERO ČR, a. s. pomáhali v rámci projektu firemního dobrovolnictví na oddělení C Dětského centra. Zde uklízeli po řemeslnících, myli okna, stěhovali nábytek a připravovali oddělení na příchod dětí z důvodu zřizování jeslí na odd. Radost. Zaměstanci – dobrovolníci byli velice pracovití a ochotní, dle staniční sestry Aleny Kasíkové – skvělí.Zaměstancům firmy MERO ČR, a. s. mnohokrát děkujeme za jejich dlouholetou skvělou spolupráci! Velmi si jí vážíme.

Jak herny Dětské psychiatrie ožily barvami
23.04.2012
Ve čtvrtek 19. dubna 2012 paní primářka MUDr. Jana Šplíchalová slavnostně otevřela obě herny na oddělení Dětské psychiatrie. Designérka Jana Šemberová se postarala o návrh velmi zdařilé proměny obou místností. Realizace se ujali...

Ve čtvrtek 19. dubna 2012 paní primářka MUDr. Jana Šplíchalová slavnostně otevřela obě herny na oddělení Dětské psychiatrie. Designérka Jana Šemberová se postarala o návrh velmi zdařilé proměny obou místností. Realizace se ujali jak dobrovolníci z Lékořice, tak zaměstnanci firem, které se rozhodli proměnu podpořit (UPS a A. T. Kearney). Během dvou březnových sobot se tu vystřídalo 28 dobrovolníků, kteří  malovali, smirkovali, natírali židle, montovali nábytek IKEA a také uklízeli.

Za financování akce děkujeme Citibank, A. T. Kearney, panu Pribišovi a dalším soukromým dárcům. Výsledek můžete posoudit sami.

Vypsány nové termíny přednášek pro veřejnost
28.02.2012
Ošetřovatelská poliklinika Thomayerovy nemocnice pořádá přednášky pro veřejnost na téma:

Ošetřovatelská poliklinika Thomayerovy nemocnice pořádá přednášky pro veřejnost na téma:

  • Laická první pomoc
  • Ošetřování nemocných po cévní mozkové příhodě v domácím prostředí
  • Informace o diabetu, aneb co o něm ještě nevíte

Bližší informace k jednotlivým přednáškám jsou uvedeny na stránce Ošetřovatelské polikliniky.

 
Strana: 1 ... 2345678910111213141516
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.