Články

Preventivní onkologická prohlídka pro každého
13.12.2017

Thomayerova nemocnice ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) nabízí projekt „Preventivní onkologická prohlídka pro každého“.

Thomayerova nemocnice ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) nabízí projekt „Preventivní onkologická prohlídka pro každého“.

Jedná se o prohlídku pro pojištěnce VZP nad 35 let.

V rámci prohlídky bude pacient komplexně vyšetřen lékařem s důrazem na prevenci a detekci onkologických onemocnění. Součástí této prohlídky je i podrobné laboratorní vyšetření krve a moči, vyšetření ultrazvukem a RTG (vybrané nádorové ukazatele, rozšířená biochemická vyšetření, ultrazvuk břicha, prsů u žen a pohlavních orgánů u muže, RTG hrudníku).

Celková částka za vyšetření je 5 000,- Kč, klient ji uhradí před vyšetřením. Po předložení potvrzeného voucheru a při splnění podmínek, uvedených na stránkách VZP, poskytne VZP vyšetřenému na tuto prohlídku příspěvek do maximální výše 2 500,- Kč.

Doba trvání projektu je do 30. 11. 2018.

Pro přihlášení do projektu kontaktujte paní Jaroslavu Truxovou.
Telefon: 603 196 086
e-mail: jaroslava.truxova@ftn.cz

Více o projektu najdete ZDE.

Výsledek celostátního projektu "Nejlepší nemocnice ČR 2017"
11.12.2017

Thomayerova nemocnice obsadila 1. místo v rámci Hlavního města Prahy v průzkumu spokojenosti ambulantních i hospitalizovaných pacientů.

Thomayerova nemocnice obsadila 1. místo v rámci Hlavního města Prahy v průzkumu spokojenosti ambulantních i hospitalizovaných pacientů.

Více najdete ZDE.

Sebevědomí pro každý den
06.12.2017

Nadační fond onkologie pro 21. století a Módní salon Fashionboutique Skořepka 8 Vás srdečně zvou na 24. společenský večer Sebevědomí pro každý den.

Nadační fond onkologie pro 21. století a Módní salon Fashionboutique Skořepka 8 Vás srdečně zvou na

24. společenský večer Sebevědomí pro každý den,

ve středu 17. ledna 2018 v 19.00 hodin na Žofíně, Slovanský ostrov 226, Praha 1.

Program ke stažení najdete ZDE. (.pdf)

Světový den diabetu
09.11.2017

U příležitosti Světového dne diabetu si Vás dovolujeme pozvat do lékárny Thomayerovy nemocnice na již 4. ročník informační kampaně věnované problému diabetu.

U příležitosti Světového dne diabetu si Vás dovolujeme pozvat do lékárny Thomayerovy nemocnice na již 4. ročník informační kampaně věnované problému diabetu.

Dne 14. 11. 2017 v době od 9 do 17 hodin se přijďte dozvědět více o diabetu a následných rizicích.

Cílem akce je odhalení dosud nediagnostikovaných pacientů s diabetem a zvýšit povědomí o tomto onemocnění.

Znáte hladinu svého cukru v krvi? Cukrovka si nevybírá, nedejte jí šanci!
Přijďte si zdarma změřit hladinu cukru v krvi formou selfmonitoringu.

Najdete nás v konzultační místnosti Lékárny Thomayerovy nemocnice na pavilonu P.

Těšíme se na Vaši návštěvu.
Kolektiv Lékárny Thomayerovy nemocnice.

Dotace z Magistrátu hlavního města Prahy zkvalitní péči o děti a pacienty při operacích v Thomayerově nemocnici
26.10.2017

Speciální zevní fixátor k prodlužování kostí a chirurgická síta, to jsou nové přístroje, které mohla Thomayerova nemocnice pořídit díky dotaci z pražského magistrátu.

Speciální zevní fixátor k prodlužování kostí a chirurgická síta, to jsou nové přístroje, které mohla Thomayerova nemocnice pořídit díky dotaci z pražského magistrátu. „Za téměř 4 miliony korun byly zakoupeny přístroje na 4 oddělení, a já věřím tomu, že budou dlouho a perfektně sloužit svému účelu. Zdravotnická zařízení podporujeme dlouhodobě a já mohu slíbit, že v tom budeme pokračovat,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová. „Tato zařízení bezesporu zvýší kvalitu chirurgické péče naší nemocnice, zejména pak specialistům z dětské chirurgie a traumatologie, chirurgické kliniky, urologie a gynekologicko porodnického oddělení,“ říká ředitel Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. Slavnostního předání přístrojů se zúčastnila primátorka Hlavního města Prahy Mgr. Adriana Krnáčová, MBA a radní pro zdravotnictví Ing. Radek Lacko.

„Magistrát hl. m. Prahy financuje záchrannou službu a lékařské pohotovosti, ani v jiných oblastech zdravotní péče však nedáváme od pacientů ruce pryč – díky bohatému dotačnímu balíčku v řádu desítek milionů jsme letos umožnili většině pražských nemocnic modernizaci přístrojů a vybavení. V tomto trendu hodlám vyvíjet iniciativu i příští rok. Thomayerova nemocnice nyní pořídila z dotace Prahy ve výši 3,9 milionu korun nová instrumentária pro své čtyři kliniky a dnes se můžeme na vlastní oči přesvědčit, jak moc tyto nástroje pomáhají v praxi. V Thomayerově nemocnici je ročně provedeno více než 10 000 operací, v rámci dětské chirurgie bych rád zmínil zásadní význam dětského traumacentra s nadregionální působností, kde se operují nejsložitější dětské úrazy. Jsem si jist, že instrumentária zakoupená z dotace hl. města výrazně zefektivní a ulehčí práci personálu a co hlavně – zvýší šanci dětských i dospělých pacientů vrátit se do plnohodnotného života co nejdříve a bez nepříjemných následků,“ říká radní pro zdravotnictví Ing. Radek Lacko.

Zevní fixátor pro prodlužování kostí končetin bude využit zejména na Klinice dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice. „Po závažných, složitých zlomeninách se může stát, že končetina se sice zahojí, ale je třeba o několik centimetrů kratší. U dětí k tomu přistupuje ještě jeden zásadní komplikující faktor, a totiž, že dětská kost roste a úraz může poškodit růstovou zónu. Pokud potom úrazem již zkrácená kost ještě navíc neroste, nebo roste nedostatečně a nesprávně, křivě, mohou být zkrat a úhlová deformita opravdu výrazné. S tím souvisí řada komplikací, které výrazně ovlivňují kvalitu života, možnost sportovat, v pokročilých stadiích ale i běžnou denní pohybovou aktivitu,“ říká přednosta kliniky dětské chirurgie a traumatologie prof. MUDr. Petr Havránek, CSc., FEBPS. Speciální zevní fixátor umožňuje takto narušené kosti prodloužit. „K prodlužování a narovnávání kostí se většinou užívají právě tyto fixátory, kdy se šrouby nebo dráty zavrtají do postižené kosti, spojí se konstrukcí zevní montáže mimo končetinu, kost se přeruší a manipulací se zevní montáží se kost pomalu prodlužuje a narovnává. Fixátory lze naprogramovat speciálním softwarem v počítači a pak postupně růst kosti korigovat,“ vysvětluje profesor Havránek a přidává i příběh pacienta, u kterého byl v minulosti zevní fixátor využit. „Na jaře roku 2011 byl tehdy desetiletý Vašek na tréninku se svým oddílem horské cyklistiky. V rychlosti narazil pravým kolenem do stromu a způsobil si závažnou zlomeninu pravé stehenní kosti nad kolenním kloubem. Ke vší smůle zlomenina navíc postihla i růstovou chrupavku stehenní kosti. Tato porucha hrozila velkým zkratem celé končetiny a její deformitou. Proto jsme se u nás v Krči pokusili v roce 2015 poruchu růstu operačně odstranit, což se částečně podařilo. Výsledkem byl stav, kdy Vaškova pravá dolní končetina byla o 4,5 cm kratší a koleno se mu prolamovalo až o 20 stupňů dozadu. Naším úkolem bylo tedy prodloužit stehenní kost a současně vyrovnat deformitu. Ideálním prostředkem k takové složité operaci je speciální zevní fixátor. V červnu tohoto roku jsme Vaška operovali a v současné době má už stehenní kost stejně dlouhou, jako na zdravé noze a i deformita byla odstraněna. Až se prodloužený úsek plně dohojí, odstraníme fixátor,“ vysvětluje prof. Petr Havránek.

Další zakoupené nástroje, chirurgická síta, pak budou sloužit zejména u gynekologických a porodnických operací, například císařského řezu, kde povedou nejen ke zlepšení péče o pacientky, ale také navýšení počtu operačních výkonů a zkrácení doby objednání na operace. Nové nástroje využije Chirurgická klinika 1. LF UK a TN, kde přispějí k celkové kvalitě práce na operačním sále. Zejména pak půjde o nový kontejnerový systém, který slouží k zachování sterility v nejvyšší dosažitelné kvalitě a bezpečnosti. Urologické oddělení z dotace zakoupilo chirurgické síto, které urychlí sterilizaci při laparoskopických operacích. Specialisté z urologie v současné době dokáží provést dvě laparoskopické operace denně. Díky dotaci z magistrátu to se tento počet zvýší na tři, což je jednoznačný přínos pro pacienty. 

Dotace magistrátu na pořízení přístrojů činila dohromady 3,9 milionu korun. „Jedná se letos již o několikátý finanční příspěvek z Magistrátu hlavního města Prahy. Již dříve byly za tyto prostředky pořízeny například polohovací lůžka či zařízení pro rehabilitaci. Thomayerova nemocnice pečuje zejména o pražské pacienty, v případě Kliniky dětské chirurgie a traumatologie pak jde o pacienty z celé České republiky. Dotací a darů pražského magistrátu a zároveň jeho zodpovědnému přístupu ke zdravotnictví v našem hlavním městě si velmi vážíme,“ říká ředitel nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Duchovní péče Lékořice zve do nemocniční kaple sv. Václava
13.10.2017

Duchovní péče Lékořice Vás srdečně zve ve středu 1. listopadu 2017 od 17 hodin na koncert Requiem od W. A. Mozarta, který se koná v nemocniční kapli sv. Václava v Thomayerově nemocnici.

Duchovní péče Lékořice Vás srdečně zve ve středu 1. listopadu 2017 od 17 hodin na koncert Requiem od W. A. Mozarta, který se koná v nemocniční kapli sv. Václava v Thomayerově nemocnici.

Hraje Piccola orchestra a zpívá Piccolo coro, diriguje Marek Valášek. Tradiční listopadové Requiem je vzpomínkou na zemřelé v Thomayerově nemocnici, ale zároveň je i poděkováním zdravotníkům za jejich náročnou a obětavou práci. Vstupné je dobrovolné.

Leták ke stažení najdete ZDE. (.pdf)

Návštěva norských expertů v oblasti psychiatrické péče v Thomayerově nemocnici
11.10.2017

11.–13. září navštívily Thomayerovu nemocnici v rámci projektu financovaném z Fondu pro bilaterální spolupráci na programové úrovni – opatření „B“ dvě norské expertky, které v Norsku poskytují služby dětem či rodinám s dětmi s psychickým postižením. 

11.–13. září navštívily Thomayerovu nemocnici v rámci projektu financovaném z Fondu pro bilaterální spolupráci na programové úrovni – opatření „B“ dvě norské expertky, které v Norsku poskytují služby dětem či rodinám s dětmi s psychickým postižením.

Cílem jejich návštěvy bylo seznámit širší odbornou veřejnost z řad psychologů, psychiatrů a terapeutů z ČR se systémem péče o děti s poruchami autistického spektra realizovaném v Norsku. Na počátku návštěvy proběhl v Naší Kavárně seminář na téma „Úvod do Pivotal Response Treatment a ABA terapie“, který se setkal s velkým zájmem. V další dny norská delegace navštívila dětské psychiatrické a psychologické oddělení v Thomayerově nemocnici a Dětské centrum, ale i pracoviště spolupracující organizace – Národní ústav pro autismus Nutis. V rámci setkání proběhly pracovní schůzky s cílem další vzájemné výměny zkušeností a nastavení spolupráci v oblasti poskytování zdravotních služeb pro děti s PAS a jejich rodiny.

Více informací najdete na stránce projektu.

Nová polohovací lůžka pro péči o dlouhodobě ležící pacienty na oddělení geriatrie a následné péče
05.10.2017

Pan Daniel Novák z Nadace ČEZ dnes předal řediteli Thomayerovy nemocnice doc. Zdeňku Benešovi devět nových polohovacích lůžek s příslušenstvím určených pro dlouhodobě hospitalizované pacienty na oddělení geriatrie a následné péče.

Pan Daniel Novák z Nadace ČEZ dnes předal řediteli Thomayerovy nemocnice doc. Zdeňku Benešovi devět nových polohovacích lůžek s příslušenstvím určených pro dlouhodobě hospitalizované pacienty na oddělení geriatrie a následné péče.

Náhradou za zastaralá ocelová a nepohodlná lůžka bude zajištěna kvalitnější péčeo naše pacienty - seniory, pacienty po cévních mozkových příhodách a těžkých polytraumatech - a zároveň zvýšena úroveň hospitalizace, účinnost lékařské i nelékařské práce, ale i usnadněna práce zdravotnického personálu.

Více informací najdete ZDE.

Úpravy na Novorozeneckém oddělení TN - vyšší komfort pro miminka, maminky i personál
14.09.2017

Novorozenecké oddělení Thomayerovy nemocnice prošlo úpravami, které umožnily navýšit jeho kapacitu, ale stejně tak přinést vyšší komfort pro pacienty a zdravotnický personál. Stalo se tak díky vnitřnímu přeskupení a rekonstrukci místnosti v přízemí pavilonu U, ve kterém Novorozenecké oddělení sídlí.

Novorozenecké oddělení Thomayerovy nemocnice prošlo úpravami, které umožnily navýšit jeho kapacitu, ale stejně tak přinést vyšší komfort pro pacienty a zdravotnický personál. Stalo se tak díky vnitřnímu přeskupení a rekonstrukci místnosti v přízemí pavilonu U, ve kterém Novorozenecké oddělení sídlí.

"Konkrétně se v rámci rekonstrukce podařilo vytvořit oddělenou sesternu a odpočinkovou místnost sester, přesunem pak vznikl nový prostornější mateřský pokoj a bylo možno zprovoznit dva nové jednolůžkové pokoje. Rekonstrukce tedy zvýšila komfort sester a vedla rovněž ke zvýšení pohodlí pro maminky včetně navýšení kapacity lůžek." říká k provedené rekonstrukci oddělení pro novorozence ředitel Thomayerovy nemocnice doc. Zdeněk Beneš. Slavnostního otevření nově upravených prostor se zúčastnili náměstci ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová a Tom Philipp.

Oddělení poskytuje lůžkovou péči včetně intenzívní a resuscitační a specializovanou ambulantní péči pro novorozence. Má statut Centra intermediární péče v neonatologii pro Prahu a Středočeský kraj. Počtem ošetřovaných patologických novorozenců a spektrem poskytované péče je největším a nejkomplexnějším intermediárním perinatologickým centrem v ČR. Poskytuje celý rozsah neonatální intenzivní péče včetně resuscitační novorozencům narozeným od 30. týdně těhotenství a to na 9 lůžkách JIP. Celkově projde Novorozeneckým oddělením přibližně 2300 novorozenců ročně, přesný počet porodů v roce 2016 byl 2141, počet novorozenců narozených v Thomayerově nemocnici 2171 (o 17% více než v roce 2015). Na JIP je ročně hospitalizováno přibližně 350 pacientů, z toho 230 nízké porodní hmotnosti a 40 velmi nízké porodní hmotnosti. Významnou složkou jsou extrémně nezralí chroničtí pacienti z vyšších center a nemocní novorozenci porození mimo centra ve Středočeském kraji - 30% pacientů na JIP je k nám transportováno po porodu.

Oddělení je spolu s FN Motol centrem pro Českou republiku koncentrujícím pacienty s rozštěpovými vadami obličeje, kterým poskytuje před- a pooperační péči v úzké spolupráci s Klinikou dětské chirurgie a traumatologie TN a Klinikou plastické chirurgie FNKV. V akutní i návazné péči o novorozence s neurologickým postižením oddělení intenzivně spolupracuje s Oddělením dětské neurologie TN. Thomayerova nemocnice je díky novorozeneckému oddělení nositelem titulu Baby Friendly Hospital uděleného WHO a UNICEF.

Slavnostní předání přístrojů pořízených z dotace Magistrátu hlavního města Prahy
29.06.2017

Pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko dnes do rukou ředitele Thomayerovy nemocnice doc. Zdeňka Beneše předal přístroje pořízené z finanční dotace magistrátu. Nemocnici se z těchto peněz podařilo pořídit dvě motodlahy, zvedák a dvě bariatrická lůžka. Přístroje budou sloužit nejen ke kvalitní péči o naše pacienty, ale usnadní práci také zdravotnickému personálu.

Pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko dnes do rukou ředitele Thomayerovy nemocnice doc. Zdeňka Beneše předal přístroje pořízené z finanční dotace magistrátu. Nemocnici se z těchto peněz podařilo pořídit dvě motodlahy, zvedák a dvě bariatrická lůžka. Přístroje budou sloužit nejen ke kvalitní péči o naše pacienty, ale usnadní práci také zdravotnickému personálu.

Ředitel v úvodu poděkoval panu radnímu za jeho přínos na přidělení dotace a vyzdvihl velký význam této i předchozích dotací pro Thomayerovu nemocnici: „...Začíná se nám z toho stávat tradice a za personál i pacienty Vám chci poděkovat. Můžeme jen doufat, že se při takovýchto příjemných setkáních budeme potkávat častěji...“

Radní pro zdravotnictví Radek Lacko poznamenal: „Přístroje pořízené z dotace Prahy, jak jsme se mohli dnes v Thomayerově nemocnici přesvědčit, slouží svému účelu, zlepšují vyhlídky pacientů na rychlejší a úplné uzdravení a v neposlední řadě usnadňují práci personálu. Jsem rád, že přibližně milionová finanční injekce, realizovaná z našeho dotačního balíčku pražským nemocnicím, má takto pozitivní dopad.“

Význam a použití při léčbě a rekonvalescenci poúrazových a pooperačních stavů vysvětlila přítomným primářka MUDr. Marie Sedláčková a vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Jana Hlinovská z Oddělení rehabilitace a revmatologie. Na jejich slova vzápětí navázala i pacientka, a shodou okolností i lékařka, MUDr. Kateřina Matějová: „Po úrazu a operaci druhého kolene jsem měla možnost využít při rehabilitaci novou motodlahu. Rekonvalescence byla rychlejší než při rehabilitaci po předchozím úrazu a operaci bez použití motodlahy. Plný rozsah v kolenním kloubu jsem získala mnohem rychleji a s menší bolestivostí.“

Na závěr poděkovala za celý ošetřovatelský personál Mgr. Jaroslava Mrkvičková, MBA, náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání: „Nové přístroje výrazně usnadňují zdravotnickému personálu práci a manipulaci s pacientem, zlepšují bezpečnost a pohodlí pacientů.“

Motodlaha je rehabilitační zařízení, které se využívá zejména jako součást standardní rehabilitační léčby u ortopedických a některých neurologických diagnóz. Nejčastěji se jedná o poranění kyčelních, kolenních či ramenních kloubů. Dále se využívá jako nedílná součást včasné a efektivní rehabilitační léčby u pooperačních stavů např. u pacientů po artroskopických výkonech, výměně kloubů (endoprotézy), atd.

Zakoupený zvedák (aktivní vertikalizační zařízení) provádí nejen vertikalizaci (usnadnění práce zdravotnickým pracovníkům), ale kromě stoje umožňuje navíc pohyb dolní a horní části těla v kombinaci, což přispívá ke zlepšení celkové kondice pacienta.

Bariatrická lůžka umožňují komfortní péči o bariatrické pacienty (pacienti s nadváhou). Kromě bezpečnosti pacienta i personálu znamená usnadnění práce a minimalizuje nutnost přesunu pacienta z lůžka na lůžko.